19. října 2020 Hana Lipovská : Připravit rašínovský rozpočet na rok 2020 a 2021 bychom dokázali. Dokonce by nás to asi bavilo více, než paní ministryni financí „pouze“ kritizovat. Přesto nebo právě proto si vážím dobrozdání, kterou na naši knihu „Aby bylo jasno – Aneb vrátí se Marx a Lenin?“ Alena Schillerová napsala:>>>Kniha je souborem naléhavých esejí a komentářů, které ke čtenáři promlouvají čtivým a srozumitelným jazykem a kriticky reflektují dění, které je stále aktuální více, než by si kdokoliv z nás mohl přát. Ačkoliv názorové ukotvení díla bude spíše lahodit čtenáři, který je ukotven na pravicově liberálním a konzervativním názorovém pólu, než v díle notně kritizované vládě, nelze než některé apely považovat za absolutně platné. Příkladem budiž potřeba kvalitních dat, coby nenahraditelné ingredience pro správné rozhodování, a to zvláště v době enormních nejistot. Přesně v duchu připomenutého tvrzení Anguse Deatona, že ekonom musí vědět, kde se dané číslo vzalo, jak vzniklo, o jaké ekonomické realitě ve skutečnosti vypovídá. Bylo to právě turbulentní a seriózně nepredikovatelné makroprostředí, které přimělo Ministerstvo financí posunout zveřejnění obvyklé letní makroekonomické prognózy až na 15. září, díky čemuž jsme získali relevantní data, o která se můžeme ve fiskální oblasti opřít. Naopak vůbec nemohu souhlasit s kritikou fiskálních dopadů vládou realizovaných opatření na podporu životní úrovně a ekonomiky, neboť jsem přesvědčena, že bylo povinností jakékoliv zodpovědné vlády postupovat právě tak. Jedině budoucnost a v celkovém kontextu potom historie pak může ukázat, zda toto rozhodnutí bylo správné či nikoliv.<<<Samozřejmě, že se neshodneme. Ani nemůžeme. Ale už to, že si dokážeme demokraticky sednout a o otázkách veřejných financí v klidu hovořit, dokládá, že principy, ke kterým se v Institutu svobody a demokracie hlásíme, mají smysl. S Jana Bobošíková jsme společnou knihu plánovaly už dlouho. Teprve koronavirus a s ním spojené „šílení doby vymknuté z kloubů“ nám však dal k psaní námět i obsah; o formu se, tradičně poněkud odvážně, postarala Marketa Sichtarova V první části knihy „Dluhy, škrty, dotace“ se věnujeme téma, které je nám jako ekonomkám nejbližší.
Druhá kapitola „Evropa na scestí“ potěší všechny, kdo si pletou evropskou integraci s Evropskou unií. Kapitola „Televizní krize po dvaceti letech“ obsahuje mimo jiné i text o Kulometném Kavčím hnízdě a konečně v poslední, „sborníkové“ kapitole „Otazníky“ čtenář nalezne texty odpovědí na anketní otázky ISDe od několika desítek osobností včetně Daniela Kovářová Stanislav Křeček, Dominik Duka, Dušan Tříska, Jana Zwyrtek Hamplová, Jana Černochová, Alexandr Vondra, Jiří Hynek 2018, Vlastimil Vondruška, Mojmír Hampl, Aleš Michl, Petr Mach, nebo Jitka Chalánková.
Zatím je ta knížka pouhé nekřtěňátko. Hromadné akce o šesti lidech se pořádají poněkud hůře. Nicméně číst si v karanténě smíme – a kamenná i on-line knihkupectví zatím fungují .Teze jsou jasné. A je na nás, aby se @Marx s @Leninem nevrátili.