Peggy Kýrová

Odvážné holky existují a nepotřebují kvóty, pozitivní diskriminaci, ani žádný jiný neofeministický vynález. 

Peggy Kýrová se narodila 9. 4. 1970 v Plzni. Od malička milovala knihy a už v předškolním věku toužila stát se spisovatelkou. Z doby školní docházky pocházejí její první literární pokusy, z nichž například pohádka O moderní princezně vyhrála soutěž „Hledáme nové dětské talenty“. Knihy – pohádky, legendy, mayovky, verneovky, historické a dobrodružné romány, cestopisy a detektivky – a psaní provázejí autorku po celý život.

V dospělém věku si konečně podaly ruce láska k cestování s láskou k psaní a narodila se autorčina první kniha: třídílný cestopis Amerika aneb Velká země českýma očima, která se v roce 2016 dočkala druhého doplněného vydání. Tuto knihu následovaly mladší sestřičky: roku 2017 Stará dobrá Anglie aneb Poslední vandr, roku 2019 Západní Evropou aneb Žigulíkem za železnou oponu a v roce 2020 Trabantem za polární kruh aneb Dvoutaktem po stopách Zdeňka Šmída. 

A jak sama Peggy říká: „Souhrnně se dá říct, že ty cestopisy jsou i určitým svědectvím o době a o tom, jak se doba mění.“ A že „Dobrodružství nikde nečíhá, dobrodružství musí mít člověk v sobě“.

Knihy Peggy Kýrové zakoupíte zde:

Peggy Kýrová – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Už deset let se Peggy Kýrová účastní soutěže „Duben Měsíc Drabble“, kterou na svých stránkách pořádá Společnost pro osvětu spisovatelů. A protože psaní není nikdy dost, dělá si Peggy Kýrová občas radost vymýšlením různých kratších příběhů a bajek, kde velmi často vystupují věci neživé, protože – jak sama říká – ony vůbec neživé nejsou a mají duši, což už zjistili čtenáři povídky Povídání s Terezkou (uveřejněné v knižní antologii Literáti na trati IV) či Trabantích bajek (ve sborníku Trabanti mezi námi). Autorka cestuje ráda nejen do jiných krajů, ale i do jiných časů, jak nás přesvědčila například povídkou František v almanachu Moje republika či povídkou Brzo vstávej, pozdě lehej ve sborníku Žena? Žena! Několik článků publikovala též v časopisu Historický kaleidoskop. Roku 2016 se stala členkou Střediska západočeských spisovatelů a v roce 2020 členkou Obce spisovatelů.

Peggy Kýrová: Amerika aneb Velká země českýma očima
„I když se mi už tehdy ledacos v USA zdálo na hlavu postavené a absurdní, tak ve srovnání s dneškem to byla ještě normální země… „
Podobně jako Trabantem za polární kruh deníkovou formou psaný cestopis prokládaný zajímavostmi o navštívených místech nebo z historie (občas poněkud politicky nekorektní – např. John Brown nebyl žádný hrdina s ideálem osvobodit černé otroky, ale bývalý vojenský zběh, nebo bitva o New Orleans taky neproběhla úplně tak, jak se dnes oficiálně popisuje…)
Prvotina Peggy Kýrové, která se dočkala druhého aktualizovaného vydání, přiložené je CD s víc jak 70-ti fotografiemi.

Zakoupíte zde: Peggy Kýrová: Amerika aneb Velká země českýma očima – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Peggy Kýrová: Stará dobrá Anglie aneb Poslední vandr

Jezdili jste někdy stopem? Zkoušeli jste to v zahraničí? Nebo dokonce v Anglii? Pokud odpověď zní ano (ale klidně i ne), je tato knížka možná právě pro vás. Autorka velice čtivě popisuje svou dobrodružnou cestu, kterou v polovině 90. let podnikla společně s kamarádkou stopem po tehdy ještě „staré dobré Anglii“. Obě cestovatelky poznaly spoustu zajímavých míst, potkaly řadu milých lidí a především si odnesly zážitky, které jsou i dnes čtenářsky atraktivní. I proto vznikla tato knížka, která může potěšit anglofily, dobrodruhy, ale jistě i necestovatele.

Je to vzpomínka na dobu, která byla v lecčems svobodnější, než je ta dnešní, na dobu bez závislosti na sociálních sítích a mobilních telefonech, na dobu, kdy i cestování stopem mohlo být bezpečné…

Autorka ostatně v úvodu knihy píše: „Události popisované v této knížce se odehrály před dvaceti lety. Měly jsme s Mirkou víc štěstí než rozumu, ať se to týkalo počasí nebo lidí, které jsme potkaly. Dnes už bych takovou cestu nepodnikla. Ne z pohodlnosti… Ale svět se změnil – a nelze říct, že k lepšímu.“

Stará dobrá Anglie aneb Poslední vandr – jak už název napovídá, je to o tom, jak jsem ještě s jednou parťačkou provandrovala Británii v době, kdy se ještě mohla nazývat hrdým Albionem. Praštěný nápad dvou praštěných holek, které měly víc štěstí než rozumu. Jezdily jsme stopem, spaly pod širákem (fakt jsme neměly ani stan!), nebyly kreditky, mobily… prostě „dobrodrůžo“. Opět deníková forma se zajímavostmi z historie a z navštívených míst. Čtenář si může srovnat, jak se Británie za tu dobu neskutečně změnila.

Zakoupíte zde: Peggy Kýrová: Stará dobrá Anglie aneb Poslední vandr – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Peggy Kýrová: Západní Evropou aneb Žigulíkem za železnou oponu

První cesta za železnou oponu v polovině 80. let očima patnáctiletého děvčete. Žigulíkem z Čech až do Irska, to tehdy nebylo jen tak, taková rodinná výprava přinesla spoustu nezapomenutelných zážitků, a tak jsou vzpomínky na ni čtenářsky atraktivní i po více než třech desetiletích. Autorka Peggy Kýrová touto knihou navazuje na své předchozí cestopisy věnované Americe a Anglii.

Zakoupíte zde: Peggy Kýrová: Západní Evropou aneb Žigulíkem za železnou oponu – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Peggy Kýrová: Trabantem za polární kruh, aneb Dvoutaktem po stopách Zdeňka Šmída

Za 25 dnů 10.000 kilometrů po Skandinávii. Sama, bez dotací, Trabantem. Odvážné holky existují a nepotřebují kvóty, pozitivní diskriminaci, ani žádný jiný neofeministický vynález. 

Vydat se z Čech autem do Skandinávie za polární kruh, to není až taková legrace. A další dimenzi představuje zmíněný výkon za volantem vozítka východoněmecké provenience, v našich končinách donedávna velmi rozšířeného. Ano, s trabantem!

Plzeňská autorka a členka Trabantklubu  Peggy Kýrová takovou anabázi v červnu 2019 absolvovala – sama, bez technického doprovodu, jen se svým věrným dvoutaktem. Zážitky ze svého putování vměstnala do této knihy, která je zároveň jakousi poctou humoristickému dílu Zdeňka Šmída Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili. Do značné míry se svým trabantem vyráží po Šmídových stopách. Její postřehy a komentáře, doplněné o nezbytný vhled do historie příslušných míst, jsou v textu psaném deníkovou formou ovšem navýsost původní a autentické. Jak se na správný cestopis sluší a patří.

Pokud tedy čtenář nemá právě příležitost poznávat Skandinávii vlastníma očima, Peggy Kýrová mu ji na stránkách této knihy originálním způsobem přibližuje – konkrétně trasu po zajímavých místech Dánska, Švédska, Finska a Norska (a částečně též Německa, které je při cestě). Podíváte se do měst hlavních i menších, do přírodních parků i kempů, na nejsevernější místo evropského kontinentu, dotknete se ledovce, potkáte zástupce tamní fauny… a při tom všem je vám umožněno ocenit, co takový malý trabant vyrobený v roce 1970 bez navigace a dalších „chytrých“ vymožeností zvládne!

Zakoupíte zde: Peggy Kýrová: Trabantem za polární kruh, aneb Dvoutaktem po stopách Zdeňka Šmída – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *