Bohuslav Vaněk Úvalský

Další z autorů, jejichž tvorba se zde bude objevovat je Bohuslav Vaněk-Úvalský. Proč? Někteří o něm tvrdí, že je to chytřejší Viewegh, jiní zase, že hloupější Bukowski. Pro mě je Nekorektní, Nedoceněný, Nemainstreamový. A taky Někdo, kdo si s váma dá kafe do kelímku na lavičce u Anděla (protože korona) a doveze vám knihy tramvají „kvalitně utěsněn rouškou – žádné kovidové obavy!“ Čtěte dál a objevujte Bohuslava Vaňka-Úvalského! Stojí to za to. -TB-

„Bohuslav Vaněk-Úvalský je zvláštní úkaz české literatury. Píše i publikuje léta, většinou svižné a čtivé prózy oplývající hrou s jazykem, inteligentním humorem a trefnými postřehy – a přesto se nestal masově úspěšným. Kritici jeho tvorbou zhusta pohrdají coby brakem nebo popem, běžní čtenáři si k němu cestu nikdy nenašli. Přitom: málokteré dílo věrněji vystihuje atmosféru devadesátých let než jeho román Zabrisky, ta druhá spermie. Prózy Brambora byla pomeranč mého dětství a Poslední bourbon jsou v jistých kruzích kultovní; nejde ale o zaumné pomrkávání pro zasvěcené, nýbrž o naprosto srozumitelnou literaturu pro nejširší čtenářské vrstvy, aniž autor rezignoval na vkus a inteligenci. I jeho Bílé nemoci 2013, vydané primárně ve formě e-knihy, hrozí, že zůstane stranou zájmu – přestože kombinací čtivého stylu a zachycením frustrací ze společenské krize dokonale odpovídá současné čtenářské poptávce. Prostě záhada.“Vojtěch Varyš, Týden, 19. 11. 2012

(1970) — český knižní producent, editor, scénárista, ilustrátor, fotograf a spisovatel lokálně v likvidaci. Pod jménem Vaněk-Úvalský vydal přes třicet beletristických a fotografických knih. Ty se z různých důvodů nikdy nepodařilo uvést stabilně na knižní pulty. Má děti, žije v Praze-Nuslích.


Z díla:
 Nářez brouků na palouku (KN, 1994), Hubotřasný román Poslední Bourbon (KN, 1995), Zabrisky (Petrov, 1999), Brambora byla pomeranč mého dětství (Petrov, 2000), Obrazové leporelo Pražský milion (KN, 2014–17), Sexpop (KN, 2018), Pigy On: Princ Gayaya / Nové národní 5G pohádky (KN, 2019) koupíte zde: Bohuslav Vaněk Úvalský: Princ Gayaya – Knihu chraň! (knihuchran.cz), Žena na Měsíci (KN, 2020) – koupíte zde: Bohuslav Vaněk Úvalský: Žena na Měsíci – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Dále BVU:

„Všechno o češtině mě naučil Jiří Suchý, myšlení ve slovech mi ukázali Voskovec s Werichem, odvahu mi dodal Karel Kryl, řemeslně mě postavili do latě Jaroslav Hašek, Bohumil Hrabal a Charles Bukowski. Speciální dík Julesu Verneovi za 20 000 mil k moci, Buňuelovi za imaginaci a Bogardovi, Belmondovi, McQueenovi, Newmanovi za ty omlácené chlápky, kteří vždy nakonec udělají správné rozhodnutí.“ (BVÚ)

Jmenuji se Bohuslav Vaněk-Úvalský a píšu knihy. Těší mě, že už znáte mé jméno, ale co Vás mate, je podstata této hry. Já totiž věřím, že možnosti člověka jsou větší, než jeho odvaha. A to dávám do svých knih. A to se v určitých dobách nelíbí. Vyřadili mě. Ale nechme toho… 

Vítám vás nadosah knih plných humoru tak jemného, že ho možná ani nepostřehnete.

Jmenuji se Bohuslav Vaněk-Úvalský a píšu knihy…

Já se vrátil!

Upozornění!

Projekt je čistě mou soukromou iniciativou. Pracuju naprosto bez grantů, státních i jiných příspěvků a dotací! Projekt se musí zaplatit pouze z prodejů realizovaných zde!

Prostě každou koupenou knížkou podporujete knížku budoucí.

A to je vše.

Osobní vzkaz mým věrným:

Děkuju Vám všem, kteří jste mým knížkám věřili, měli jste je rádi, považovali jste je pro sebe za důležité, podporovali jste je, anebo jste je prostě jen usilovně sháněli. Berte, prosím, tento web jako moje osobní poděkování za Vaše úsilí.

Dokud tu budete, má moje práce opodstatnění. Nezapomeňte, že jazyk, o nějž mimo jiné ve vší skromnosti pečuju, je Vaše myšlení, Vaše svoboda, Vaše možnosti, Vaše přežití, jste to Vy.

Váš Bohuslav Vaněk (Úvalský)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *