Jak vznikl název „Knihu chraň!“ ?

Bylo nebylo. Někdy v roce 2019 jsem na fejsbůku napsal takovou krátkou úvahu. Pak z toho vypadla myšlenka na založení skupiny a taky její název…

-TB-

Dobrý večer.

Ondyno jsem v knihkupectví narazil na hezkou knížku pro děti. Byla o naší novodobé historii a byla pěkně ilustrovaná. Připomínalo mi to mou v dětství oblíbenou „Obrázky z českých dějin a pověstí“. Tak jsem v ní zalistoval….

Bratři Mašínové zcela nekriticky a obdivně vykresleni jako hrdinové z divokého západu. Zlí Češi po válce vyhánějí chudáky nevinné Němce, o příčinách nic. Dál jsem nelistoval. Bál jsem se, že na mě vykoukne modla Václav co to s námi myslel vždy dobře, kudy chodil tudy trousil dobro a prděl duhu.

Co tím chci říct. Že je tady pomalu doba, kdy si budeme dávat pozor co se říká doma a co ve škole, nebo v práci už jsem tak nějak přijal. Že se cenzuruje na síti, že se mažou nepohodlné příspěvky s tím se setkal skoro každý. Teda pokud nesdílíte pouze fotky pejsáčků a žrádla. A „evropské hodnoty“. O mainstreamu škoda mluvit. Zlé Rusko, hodná Angela, pracovití migranti a nejlepší strana na světě top09. Až se budu chtít vydávit, tak si pustím 168hodin, nebo OVM.

Takže zbývaly knihy. Poslední informační bašta. Teda jasně. Jako je spousta moderních knih o tom jak být správná feministka, nebo jak si vybrat jedno z padesáti pohlaví. Ty nechme stranou. Nikdo je beztak nekupuje. Zatím nejsou povinné. Mám na mysli knihy o historii. O válce. Třicetileté. Potom První a Druhé. O tom co předcházelo a co bylo po tom. A jak v tom žili a přežívali lidé. Co nám provedli Němci a pak komanči. A taky co jsme si provedli sami. Ale taky pohádky. Dobro vítězí nad zlem. Bílá je bílá a černá černá. Táta, máma, rodina. Krást a cigánit se nemá. Staletí zkušeností vepsaných do příběhů.

Tak teda už konečně. Co chci říct: Dobře se dívejte co čtou vaše děti. Mluvte s nimi o historii, která nebyla nikdy černobílá. Učte je kritickému myšlení…

… a CHRAŇTE STARÉ KNIHY.

Jako oko v hlavě.

Foto ilustrační

1 thought on “Jak vznikl název „Knihu chraň!“ ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *