Miroslav Belica: Naši lidé v Kaddáfího Libyi

Nejen o zbraních Semtexu a Lockerbie…

Druhé, doplněné vydání knihy. První vydání knihy z r. 2014 bylo oceněno čestným uznáním Ceny Petra Jilemnického za rok 2015 v žánru literatury faktů.

Zakoupíte zde: Miroslav Belica: Naši lidé v Kaddáfiho Libyi – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Stála Libye skutečně za zřícením letounu Pan Am? Jak to bylo s československým semtexem a americkou trhavinou C-4, které měla Kaddáfího džamáhíríje k dispozici. Kdo první spojil semtex a Libyi s katastrofou v Lockerbie a kdo následně vyslal svého emisara k plukovníku Kaddáfímu. Jak probíhaly československé dodávky zbraní a vysílání našich vojenských a civilních odborníků do Libye. Jak libyjské pohledávky potopily Českou námořní plavbu a jak protilibyjské embargo OSN málem zlikvidovalo kopřivnickou Tatru.

O těchto a dalších záležitostech, ale zároveň i o tom, jak v Libyi v předlistopadové době žili a pracovali naši lidé, se rozepisuje autor, který sám působil v Libyi pět let. Shodou okolností v přelomové době, kdy naše vztahy s touto zemí procházely dramatickou změnou. Po listopadovém převratu vedl půldruhého roku v Tripolisu zastupitelský úřad Československa a z této pozice měl možnost nahlédnout pod pokličku mnohým zamlčovaným či zkreslovaným kauzám.

S pomocí archivních materiálů, odborné literatury a vzpomínek pamětníků, včetně bývalého premiéra Štrougala, rekonstruuje jejich skutečný průběh i události pozdějších let, kdy vzal Západ „zreformovaného“ Kaddáfího krátce na milost, aby vzápětí s pomocí džihádistů rozehrál partii násilného svržení libyjského režimu.

Druhé, doplněné vydání knihy autora, který sám působil v libyjské džamáhíríji pět let v přelomové době, kdy naše vztahy s touto zemí procházely dramatickou změnou. Miroslav Belica vedl po listopadu 1989 zastupitelský úřad Československa v Tripolisu a z této pozice měl možnost nakouknout pod pokličku mnohým zkreslovaným či zamlčovaným kauzám (Lockerbie, československý semtex, dodávky speciálu a působení našich vojenských a civilních odborníků v Libyi atd.). S pomocí archivních materiálů, odborné literatury a vzpomínek pamětníků včetně bývalého premiéra Štrougala evokuje jejich skutečný průběh, ale i události pozdějších let, kdy Západ vzal „zreformovaného“ Kaddáfího krátce na milost, aby vzápětí s využitím džihádistů rozehrál partii násilného svržení libyjského režimu. Kniha je doplněna o kapitolu mapující poslední vývoj v rozvrácené Libyi, který přímo volá po vládě pevné ruky.

Zakoupíte zde: Miroslav Belica: Naši lidé v Kaddáfiho Libyi – Knihu chraň! (knihuchran.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *