Tomáš Břicháček: Unie ve stínu brexitu

18. listopadu 2020   Tomáš Břicháček: Vážení přátelé, dnes vychází moje nová kniha „Unie ve stínu brexitu“. Mám-li její obsah shrnout do jedné věty, jde o to, jak se EU proměnila v odpověď na odchod Spojeného království. Přesněji řečeno jde o pojednání o rozpravách o budoucnosti evropské integrace, které se vedly v letech 2016 až 2019. Nápad na zpracování tohoto tématu přišel brzy po britském referendu. Dlouhé měsíce jsem potom zaznamenával a rozebíral klíčové události, jak přicházely. Nebyla to práce právě radostná, ale nechyběly ani některé vtipné momenty. Možná Vám stejně jako mně vykouzlí úsměv na tváři třeba vzpomínka na bratislavský summit v září 2016, Římské prohlášení z března 2017 nebo výstupy pracovní skupiny bádající nad oživením principu subsidiarity.

Kniha uzavírá trilogii „Unií“ – po té „blízké i vzdálené“ (2014) a „ve víru migrační krize“ (2016). Krásnou obálku s bruegelovským motivem navrhl redaktor Filip Šebesta, kterému celkově patří díky za trpělivou a pečlivou spolupráci. V těchto dnech je obtížné uvést knihu jinak než dálkově po internetu. Brzy Vás tedy pozvu alespoň na nějaké představení tohoto typu, a to zde na Facebooku a na YouTube.

ANOTACE: „Výsledek britského referenda v červnu 2016 znamenal pro Evropskou unii silný otřes. Nemyslitelné se stalo skutkem: Unie měla poprvé v historii přijít o jeden členský stát, a to navíc stát klíčový. Série krizí a neúspěchů, která právě dospěla k novému vrcholu, poskytla naléhavý podnět k uvědomění si, že evropská integrace se už dlouhou dobu ubírala špatným směrem. Odvážné rozhodnutí Britů vzbudilo naděje, že se Brusel změní. Řada komentátorů náhle požadovala hluboké reformy, návrat pravomocí členským státům, rozvolnění svěrací kazajky, konec velkopanské povýšenosti unijních činitelů. Předpovídán byl přechod k vícerychlostní integraci, zeštíhlení záběru Unie na vnitřní trh a s ním úzce související oblasti, opuštění centralistické linie, jakož i ambicí vytvářet společný státní útvar a unijní lid…Tři roky se vedla velká diskuse o budoucnosti zúžené EU-27. Nyní je načase poohlédnout se po jejím průběhu a rozebrat její výsledky. Právě o tom je kniha Unie ve stínu brexitu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *